>Öncelikle beğendiğiniz bir şablonu (bkz: Ücretsiz Site ve Blog Şablonları) bilgisayarınıza indirin ve beraber düzenlemeye başlayalım. Örnek teşkil etmesi bakımından ben de şöyle bir şablonu (buradan indirebilirsiniz) uyarlayacağım:
Bir şablonu 3 bölüm olarak ele alabiliriz; şablonun resim dosyaları, css kodları ve html kodları. Bunlara bir de yazılarımızın, kategorilerimizin, yorumlarımızın v.s. görünmesi için Blogcu’da tanımlanmış kodları ekleyebiliriz.
 

1. Resim Dosyalar


İlk olarak şablonumuzun resim dosyalarını bir sunucuya yüklememiz gerekiyor ki daha sonra css kodlarımızla bu resimleri çağıracağız. Yükleme işlemini dilerseniz Flickr, ImageShack gibi ücretsiz resim sunucularına yapabilirsiniz. Ancak daha sağlıklı olması bakımından Blogcu’nun sağladığı resim yükleme alanını kullanmanızı tavsiye ederim. Hemen belirteyim şablonda bulunan her resim dosyasını kullanmayacağız.

Çünkü bazıları önizlemede kullanılıyor, bazıları da bizim için gereksiz. Örneğin benim düzenlediğim şablondaki resimler: banner.jpg, bgd.jpg, image.jpg, pyramid.gif, search-grey.gif. Ben bunlardan banner, bgd ve pyramid dosyalarını kullanacağım.
Resimleri bir suncuya aşağıdaki adreslerle yükledim:

Bu adresleri bir yere kaydediyoruz. Az önce yazdığım üzere css kodlarında ihtiyacımız olacak.


2. HTML Kodları


Html kodları, css kodlarımızla bütünleşik çalışarak blogumuzda neyin nerede, hangi fonksiyonlarla olacağını göstermemize yarayacak.
 

Düzenlemeye başlamadan önce Blogcu Şablon Düzenleme bölümüne girin ve eski şablonunuza ait kodları bir yere kopyalayıp kaydedin.
 

Şablonumuzda “index” isimli ve “Html Document” olarak tanımlı bir dosyamız mevcut (varsayılan tarayıcınız Internet Explorer ise “e” logosuyla, Firefox ise Firefox logosuyla görebilirsiniz). Bu dosyayı açıyoruz ve sayfa üzerinde sağ tıklayarak “Kaynağı Görüntüle” veya “Sayfa Kaynağını Göster” diyoruz. Açılan notepad dosyasındaki kodların tamamını seçiyoruz ve bu kodları kopyalayıp şablon düzenleme bölümüne yapıştırıyoruz.

 

Önizlemeden bakarsanız yandaki gibi bir görünüm elde edeceksiniz.
 

3. CSS Kodları
 

Şablonumuzun asıl görüntüsüne kavuşması için css kodlarını kullanacağız. Css kodları şablon dosyanız içerisinde büyük bir ihtimalle “style” adı altında bulunur. Kodları notepad ile veya kodların görüntülenmesinde bir sorun yaşarsanız Notepad++ ile açabilirsiniz. Css kodlarımızın da tamamını seçiyor ve kopyala diyoruz. Az önce Blogcu şablon düzenleme bölümüne yapıştırdığımız html kodlarımızda < /head> etiketinin hemen altına < style> ve < /style> etiketlerini yazıyoruz. Kopyaladığımız css kodlarımızı da bu iki etiketin arasına yapıştırıyoruz. Yani:
….


….
şeklinde olacak.

Bu işlemin ardından tekrar önizleme yaparsanız şablonumuzun yavaş yavaş şekillendiğini ancak bazı eksiklerimizn de olduğunu göreceksiniz.
 

Şablonumuza ait resim dosyalarını bir sunucuya yüklemiştik ve adreslerini kaydetmiştik. Şimdi o resim dosyalarını kullanacağız. Şablona eklediğimiz css kodları arasında yukarıda 1. bölümde kalın harflerle yazdığım resim dosyalarını aratıyorum. Şablon düzenleme bölümünde CTRL+F tuşlarına basarak arama bölümüne resim dosyalarınızın orijinal isimlerini ve uzantılarını yazın. Bulunan kodları ki bunlar parantez içinde yazılıdır, resimleri yüklediğimiz adreslerle değişitriyoruz. Örneğin bgd.jpg şeklinde bir arama yaptım. Karşıma çıkan satır;
 

background: #2e2e2e url(images/bgd.jpg     ) center  repeat- y;


Burada değiştireceğim kısım parantez içinin tamamı. Yani yukarıdaki


http://img356.imageshack.us/img356/8810/bgdmp7.jpg
 

adresimi parantez içine yapıştırıyorum. Elde ettiğim kod ise;
 

background: #2e2e2e url(  http://img356.imageshack.us/img356/8810/bgdmp7.jpg ) center repeat-y;
 

Bu şekilde kullandığınız tüm resim dosyalarının isimlerini arıyor ve ilgili bölümleri yüklediğiniz adresler ile değiştiriyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise bir resmin birden fazla yerde kullanılmış olabileceği. Dolayısıyla aramam yaparken aramayı birkaç kez tekrar etmeniz yararınıza olacaktır.
 

4. Blogcu’da Tanımlanmış Kodlar
 

Şablonumuz görsel olarak tamamlanmış durumda. Bu son adımda yazının başında belirttiğim gibi blogumuzla ilgili çeşitli bölümleri göstermek için Blogcu’ya has bazı hazır kodları blogumuza ekleyeceğiz.
Kodların üst bölümünden gelişi güzel bir sıralamayla başlıyoruz.
 

< head> ve etiketleri arasına kimi bilgiler girmemiz gerekiyor. < title>< /title> bölümü internet tarayıcımızın üst çubuğunda yer alan ksımı belirtir. Buraya dilerseniz < %Title%> kodunu girerek Blogcu ayarlarında belirlediğiniz başlığı kullanabilir veya kendiniz bir şeyler yazabilirsiniz. Her şablonda olmamasına rağmen ekleyeceğiniz bu bölüme ekleyebileceğiniz veya varsa düzeltebileceğiniz bazı kodları vermek istiyorum:
 

< meta name=”description” content=”” />
< meta name=”keywords” content=”anahtar kelimeleriniz” />
< meta name=”author” content=”site sahibi” />
Elbette bu kodlara tercihleriniz doğrultusunda çeşitli eklemeler yapmak mümkün.
Şablonların hemen hemen hepsinde bir yönlendirme menüsü mevcut. Bu bölümlerde yapacağınız değişiklikleri de şöyle sıralayabiliriz

  • Ana Sayfanız için < %MainPageURL%>
  • Arşiv sayfanız için
  • Profil sayfanız için < % ProfileURL% >
  • İletişim için < %Email% >
  • RSS beslemeniz için <  %SiteFeedURL%>

kodlarını kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse benim düzenledim şablonda
< a href=”About.html”>About şeklinde bir bölüm var. Ben bu bölümü
< a  href=””>Hakkımda<   a=""><   a="">

şeklinde değiştirebilirim. Yine burada yapacağınız düzenlemeler size kalmış.
Uyarlayacağımız bir diğer bölüm de yan menü. Benim şablonumda yan menü “Links” şeklinde başlıyor. Ancak ben burada “Kategoriler”imin görünmesini istiyorum.

… etiketleri arasındaki bölüme görünmesini istediğim bölümün adını yazıyorum (”h2″ css kodlarında bir tanımlamadır, sizin düzenlediğiniz şablonda farklı bir tanımlama kullanılmış olabilir). Yapacağım işlem ise şöyle:
Kategoriler
< %Kategorilerim%>< /ul>

Şablonun orijinal halini bozmadan yalnızca …< /ul> etiketleri arasındaki linkleri sildim ve benim kategorilermi göstermeye yarayan kodu ekledim.


--taglar--
blogcu sablonları,blogcu şablonları,nasıl yapılır,blogcu şablon yapımı,blogcu sablon yapımı,
blogcularicin sablonları,blogcularicin sablon yapımı,şablon yapımı resimli anlatım,blogger sablonları,blogger sablon yaoımı,blogger sablonu,tr.gg sablonu,sablon yapmak için program,şablon yapma programı,blogcularıcın,blogcular için,şablon programı indir,şablon programı download,temlate maker,temlatemaker,şablon yapma programı indir,download,blogcu site yapma programı,simli blogcu sablonu indir,taglar:

denge radyo url bilgisi , powertürk url , Blogcu Nasıl Şablon Tasarlanır? , radyo url adresleri , KOMİK , radyo url adresleri , fb gs komik karikatürler , URL adresim yokmu , tv url adresleri , 1 , url adresi , blogcu şablon düzenleme , eurosport mms , atv url adresi , blogcu şablon yapma , power turk url , atv nin url si , komik , gs komik resmi , http tv adresleri urlleri , WALLPAPER URL ADRESLERİ , adıyaman radyu frenkasları , xhamster url adresi , blog sablon yapımı , güncel tv url adresleri , elazıg best fm frekansı , radyo url adresleri radyo ilef , kral fm media player URL , komik res , slow turk url , muğla slow türk radyo frekansı , manavgat radyo frekansları , anti fb komik , komik gs fb görüntüleri , TRT FM URL , slow türk url , radyo moda url adresi , gs fb komik , türkiyedeki ulusal radyoların mms adresleri , joy fm güncel url ' si , yabancı radyo url adresleri , blog için şablon nasıl yapılır? , trt 3 yayın url , fb gs komik , bursakaradenizfm url adresi , radyo url adresleri 93.7 , gs-fb komedi , şablon için kod yapımı , TRT 3 url , TRT 3 kanal url , blogcu tema yapma programı , power türk url , asu tv Link Adresi , radyO frekanslari KODU , rock fm tr url si , telefon için tv url adresleri , blogcu şablon yapımı , TRT radyo 3 url , bodrum 101.1 radyosu , url adresleri , dünyanın en küçük eşek resimleri , powerturk fm url , powerturk fm blog url si , blog şablonu nasıl yapılır , media player' a radyo kanalı tanımlama , blogcu şablon yapımı , che url adresleri , blogcu şablon nasıl yapılır , slowturk stream adress , blog şablonu düzenleme , windows media player metro fm url si , slowturk url si ,mms+url , url adresiyle radyo dinleme apk , srt radyo url adresi , gs fenere resimleri , blog şablon nasıl yapılır , radyo banko url adresi , fb komik , kanal url adresleri , blogcu flash oyun şablonu , burç fm media player adresi , slow türk url adresi , ftp tgrt , fenerbahçe den galatasaraya komik fotolar , slowtürk url .  


--taglar--
 

 

 

 

 

 aslan kanarya karikatürleri , atv url adresi , beşiktaş komik karikatürler , galatasaray dalga geçme fotoları , komik galatasaray karikatürleri , gs karikatür , galatasaray komik resimli sözler , fb komik fotoları , fenerbahçe karikatürleri , power fm konya frekans , galatasaray fener komik fotolar , galatasarayla dalga geçen karikatürler , anti fener face , fb görselleri , metro fm ankara , beşiktaşla ilgili komik karikatürler , aksaray radyo frekansları , gs den fb ye kapak fotoğrafları , fb gs resimli geyikleri , galatasaray geyikleri , beşiktaş galatasaray karikatürleri , fenerbahçe logoları indir , gs fb komik , metro fm izmir , fenerbahçe komik fotoğrafları , fenerbahçe galatasaray maçı karikatürleri , takım karikatürleri , bizim fm kumluca , galatasaray ezik fotoları , komik beşiktaş karikatürleri , gaziantep alem fm , fb gs görselleri , radyo frekansları gaziantep , fenerbahçe ezik fotoları , power fm gaziantep , komik kartal fotolari , bjk gs karikatür , galatasaray karikatür , fenerbahçe karikatürleri komik , komik fotomontaj , fb gs karikatürleri , power fm konya frekansı , komik kartal resmi , fenerbahçe ile dalga geçen karikatürler , powerturk frekansi , ntv radyo istanbul frekans , galatasaray karikatürler , bjk resimi , galatasaray fener karikatür , galatasaray figürleri , komik galatasaray fotoğrafları , gs karikatürleri , cnn türk radyo frekans , gs dalga geçme fotoları , galatasaray karikatürleri , metro fm frekans , bjk karikatür , fb gs bjk karikatürleri , joy türk radyo frekansı , show radyo istanbul frekansı , bjk gs fb ts , gs fb resmi komik , anti gs sözleri , komik resimle , fenerbahçe galatasaray karikatürleri , komik besiktas geyikleri , galatasarayı ezen sözler , joy fm frekans istanbul , fenerbahce karikaturleri , gs fotoları , kanarya aslan karikatürleri , beşiktaş ile ilgili komik karikatürler , besiktas fener resimleri , metro fm elazığ frekansı , kanarya karikatür , gs fb ve bjk resmi , dalga geçme fotoları , bjk , bjk resımlerı , fener galatasaray karikatürleri , lalegül fm frekans , metro fm muğla , beşiktaş sözleri kapak , radyo url adresleri , bjk komik fotoları , galatasaray beşiktaş karikatürleri , fb gs komik karikatürler , power fm frekans konya , fb kanarya resmi indir , galatasaray fener karikatürleri , bjk ile ilgili karikatürler , number one fm frekans , metro fm frekans samsun , aksaray metro fm frekans , fb gs komik fotoları , metro fm frekans edirne , kartal kanarya karikatürleri , powerturk radyo frekansı , kartal karikatürleri , komik bjk fotoları , fenerbahçe gs karikatürleri , metro fm frekans erzurum , beşiktaş ve fenerbahçe resmi , aksaray metro fm , fb resımlerı , metro fm gaziantep frekans , fb görseller , bjk karikatürleri , fb gs resim , power türk url , beşiktaş kartal karikatür , galatasaray aslan karikatürleri , galatasaray alay fotoları , 93.3 karadeniz fm , komik gs karikatürleri , beşiktaş'ın komik fotoları , gs gb , beşiktaş fenerbahçe karikatür , fb gs karikatür , metro fm frekansları erzurum , trabzonspor karikatürleri , ezik bjk fotoları , gs fotolar , radyo fenomen elazığ frekansı , radyo eksen bursa , joy fm antalya frekans , bjk fb gs ts oyunu , powerturk frekans , fenerbahçe url , gs komik karikatürler , fenerbahçe galatasaray komik fotoları , fenerin komik fotoğrafları , beşiktaş ile ilgili karikatürler , slow türk frekans , komik bjk , fb den gs ye kapak fotolar , slow türk radyo frekansı gaziantep , galatasaray fenerbahçe resmi , fener karikatürleri , fenerbahçe komik fotoları , metro fm frekans gaziantep , bursa süper fm frekans , galatasaray komik fotolar , gs fb bjk karikatürleri , galatasaray beşiktaş fenerbahçe fotoğrafları , fenerbahce komik resimler , power türk radyo frekans , komik resim yapma , fenerbahçe komik resmi , fotomontaj komik , kanarya karikatürleri , cimbom geyikleri , galatasaray karikatur , fenerbahçe galatasaray resimleri , komik fenerbahçe sözleri , lalegül radyo frekansı , komik fb karikatürleri , galatasaray komik resimler , ezik fenerbahçe fotoğrafları , url adresleri , fb fotoğrafları indir , metro fm frekans antalya , güncel radyo url adresleri , gs ile dalga geçilen fotolar , power fm radyo frekans gaziantep , fenerbahçe ile ilgili karikatürler , galatasaray komik karikatürler , best fm istanbul frekans , fenerbahçe komik resimler , fenerbahçe komik karikatürler , lalegül fm radyo frekansı , fenerbahçe galatasaray resimli geyikleri , power fm frekans gaziantep , cimbom karikatürleri , metro fm samsun frekans , galatasaray beşiktaş komik karikatürler , gs ile ilgili karikatürler , galatasaray ile ilgili karikatürler , gs trabzon , komik res , denizli radyo frekansları , gs radyo frekansı , fb resim , ts resimleri , fb karikatürleri , fenerbahçe beşiktaş karikatür , fenerbahçe karikatur , süper fm gaziantep frekansı , beşiktaş fener karikatürleri , galatasaray fenerbahçe komik fotoları , beşiktaş fenerbahçe karikatürleri , bjk resimleri , ezik fener sözleri , galatasaray fenerbahçe görselleri , bjk komik karikatürler , galatasaray komik fotoğraflar , gs bjk fotoları , radyo eksen antalya , fenerbahçe beşiktaş karikatürleri , radyo eksen frekans , beşiktaş fener karikatür , çanakkale radyo frekansları , power fm frekans antalya , bjk fb karikatür , metro fm frekans konya , fenerbahce karikatür , fenerbahce komik fotoğraflar , ezik fenerbahçe , galatasaray trabzon karikatür , fb gs fotoğrafları , radyo 2000 elazig , radyo fenomen eskişehir , fenerbahce besiktas resimleri , metro fm ankara frekans , süper fm frekans konya , fenerbahçe karikatür , galatasaray komik , fener karikatür , karikatür fenerbahçe , power türk frekansı , gs fb resimleri , gs fb karikatürleri , gs ile ilgili komik karikatürler , joyturk frekans , gaziantep fm radyo frekansları , beşiktaş karikatürleri , kanarya kartal karikatürleri , fenerbahce karikatur , galatasaray ile dalga geçen karikatürler , ezik fb , gs fb bjk görselleri , aslan kanaryayı eziyor , bjk gs fb , gs fb bjk resmi , adıyaman radyo frekansları , bjk komik , gs fb bjk ts , ağlayan fenerli resmi , süper fm frekansı , beşiktaş fenerbahçe komik karikatürler , galatasaray beşiktaş karikatür , radyo stream adresleri , fenerbahçe komik fotoları facebook , fenerbahçe logo url , fenerbahçe galatasaray geyikleri resimli , joytürk frekans , fener komik fotoları , joy fm izmir frekans , fb ts , ntv radyo ankara frekans , trt radyo 1 frekans istanbul , bjk fb karikatürleri , beşiktaş fener resmi , aslan kanarya kartal karikatür , fenerbahçenin komik fotoları , esprili fotolar , beşiktaş komik resimler , komik gs fotoları , beşiktaş komik karikatür , anti beşiktaş , metro fm frekans denizli , fenerbahçe ile ilgili komik karikatürler , galatasaray geyikleri resimli , galatasaray logo url , beşiktaşın komik fotoları , gs fotosu , galatasaray fenerbahçe karikatür , galatasarayın komik fotoları , number one türk frekans , powertürk gaziantep frekansı , metro fm aksaray , derbi geyikleri , galatasaray fenerbahçe komık resımler , ezik gs , kral fm frekans gaziantep , komik görseller facebook , fener trabzon karikatürleri , fener beşiktaş karikatürleri , fener galatasaray komik fotolar , galatasaray fenerbahce komik resimler , besiktas komik resimler , fb radyo frekans , fenerle dalga geçen fotolar , beşiktaş komik fotoları , fb fotoları , ezik beşiktaş fotoları , radyo 2000 elazığ , anti bjk geyikleri , komik fenerbahçe karikatürleri , komik fenerbahçe fotoları , gs fb komik aslan , aslan siken kanarya , komik fo , erzincan radyo 2000 , show radyo antalya , powertürk frekans , fb karikatür , galatasaray trabzonspor karikatür , derbi karikatürleri , gs fb karikatür , fener geyikleri , süper fm frekans istanbul , karikatür fotoları , gs logo url , gs fb bjk fotoları , en güzel bjk resimleri , fenerbahçe galatasaray karikatür , anti bjk fotoları , powertürk frekansı , trt fm gaziantep frekans , beşiktaş komik fotoğraflar
blogcu sablon yapımı(blogcu sablon duzenleme)