blogcu sablon yapımı(blogcu sablon duzenleme)
>Öncelikle beğendiğiniz bir şablonu (bkz: Ücretsiz Site ve Blog Şablonları) bilgisayarınıza indirin ve beraber düzenlemeye başlayalım. Örnek teşkil etmesi bakımından ben de şöyle bir şablonu (buradan indirebilirsiniz) uyarlayacağım:
Bir şablonu 3 bölüm olarak ele alabiliriz; şablonun resim dosyaları, css kodları ve html kodları. Bunlara bir de yazılarımızın, kategorilerimizin, yorumlarımızın v.s. görünmesi için Blogcu’da tanımlanmış kodları ekleyebiliriz.
 

1. Resim Dosyalar


İlk olarak şablonumuzun resim dosyalarını bir sunucuya yüklememiz gerekiyor ki daha sonra css kodlarımızla bu resimleri çağıracağız. Yükleme işlemini dilerseniz Flickr, ImageShack gibi ücretsiz resim sunucularına yapabilirsiniz. Ancak daha sağlıklı olması bakımından Blogcu’nun sağladığı resim yükleme alanını kullanmanızı tavsiye ederim. Hemen belirteyim şablonda bulunan her resim dosyasını kullanmayacağız.

Çünkü bazıları önizlemede kullanılıyor, bazıları da bizim için gereksiz. Örneğin benim düzenlediğim şablondaki resimler: banner.jpg, bgd.jpg, image.jpg, pyramid.gif, search-grey.gif. Ben bunlardan banner, bgd ve pyramid dosyalarını kullanacağım.
Resimleri bir suncuya aşağıdaki adreslerle yükledim:

Bu adresleri bir yere kaydediyoruz. Az önce yazdığım üzere css kodlarında ihtiyacımız olacak.


2. HTML Kodları


Html kodları, css kodlarımızla bütünleşik çalışarak blogumuzda neyin nerede, hangi fonksiyonlarla olacağını göstermemize yarayacak.
 

Düzenlemeye başlamadan önce Blogcu Şablon Düzenleme bölümüne girin ve eski şablonunuza ait kodları bir yere kopyalayıp kaydedin.
 

Şablonumuzda “index” isimli ve “Html Document” olarak tanımlı bir dosyamız mevcut (varsayılan tarayıcınız Internet Explorer ise “e” logosuyla, Firefox ise Firefox logosuyla görebilirsiniz). Bu dosyayı açıyoruz ve sayfa üzerinde sağ tıklayarak “Kaynağı Görüntüle” veya “Sayfa Kaynağını Göster” diyoruz. Açılan notepad dosyasındaki kodların tamamını seçiyoruz ve bu kodları kopyalayıp şablon düzenleme bölümüne yapıştırıyoruz.

 

Önizlemeden bakarsanız yandaki gibi bir görünüm elde edeceksiniz.
 

3. CSS Kodları
 

Şablonumuzun asıl görüntüsüne kavuşması için css kodlarını kullanacağız. Css kodları şablon dosyanız içerisinde büyük bir ihtimalle “style” adı altında bulunur. Kodları notepad ile veya kodların görüntülenmesinde bir sorun yaşarsanız Notepad++ ile açabilirsiniz. Css kodlarımızın da tamamını seçiyor ve kopyala diyoruz. Az önce Blogcu şablon düzenleme bölümüne yapıştırdığımız html kodlarımızda < /head> etiketinin hemen altına < style> ve < /style> etiketlerini yazıyoruz. Kopyaladığımız css kodlarımızı da bu iki etiketin arasına yapıştırıyoruz. Yani:
….


….
şeklinde olacak.

Bu işlemin ardından tekrar önizleme yaparsanız şablonumuzun yavaş yavaş şekillendiğini ancak bazı eksiklerimizn de olduğunu göreceksiniz.
 

Şablonumuza ait resim dosyalarını bir sunucuya yüklemiştik ve adreslerini kaydetmiştik. Şimdi o resim dosyalarını kullanacağız. Şablona eklediğimiz css kodları arasında yukarıda 1. bölümde kalın harflerle yazdığım resim dosyalarını aratıyorum. Şablon düzenleme bölümünde CTRL+F tuşlarına basarak arama bölümüne resim dosyalarınızın orijinal isimlerini ve uzantılarını yazın. Bulunan kodları ki bunlar parantez içinde yazılıdır, resimleri yüklediğimiz adreslerle değişitriyoruz. Örneğin bgd.jpg şeklinde bir arama yaptım. Karşıma çıkan satır;
 

background: #2e2e2e url(images/bgd.jpg     ) center  repeat- y;


Burada değiştireceğim kısım parantez içinin tamamı. Yani yukarıdaki


http://img356.imageshack.us/img356/8810/bgdmp7.jpg
 

adresimi parantez içine yapıştırıyorum. Elde ettiğim kod ise;
 

background: #2e2e2e url(  http://img356.imageshack.us/img356/8810/bgdmp7.jpg ) center repeat-y;
 

Bu şekilde kullandığınız tüm resim dosyalarının isimlerini arıyor ve ilgili bölümleri yüklediğiniz adresler ile değiştiriyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise bir resmin birden fazla yerde kullanılmış olabileceği. Dolayısıyla aramam yaparken aramayı birkaç kez tekrar etmeniz yararınıza olacaktır.
 

4. Blogcu’da Tanımlanmış Kodlar
 

Şablonumuz görsel olarak tamamlanmış durumda. Bu son adımda yazının başında belirttiğim gibi blogumuzla ilgili çeşitli bölümleri göstermek için Blogcu’ya has bazı hazır kodları blogumuza ekleyeceğiz.
Kodların üst bölümünden gelişi güzel bir sıralamayla başlıyoruz.
 

< head> ve etiketleri arasına kimi bilgiler girmemiz gerekiyor. < title>< /title> bölümü internet tarayıcımızın üst çubuğunda yer alan ksımı belirtir. Buraya dilerseniz < %Title%> kodunu girerek Blogcu ayarlarında belirlediğiniz başlığı kullanabilir veya kendiniz bir şeyler yazabilirsiniz. Her şablonda olmamasına rağmen ekleyeceğiniz bu bölüme ekleyebileceğiniz veya varsa düzeltebileceğiniz bazı kodları vermek istiyorum:
 

< meta name=”description” content=”” />
< meta name=”keywords” content=”anahtar kelimeleriniz” />
< meta name=”author” content=”site sahibi” />
Elbette bu kodlara tercihleriniz doğrultusunda çeşitli eklemeler yapmak mümkün.
Şablonların hemen hemen hepsinde bir yönlendirme menüsü mevcut. Bu bölümlerde yapacağınız değişiklikleri de şöyle sıralayabiliriz

  • Ana Sayfanız için < %MainPageURL%>
  • Arşiv sayfanız için
  • Profil sayfanız için < % ProfileURL% >
  • İletişim için < %Email% >
  • RSS beslemeniz için <  %SiteFeedURL%>

kodlarını kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse benim düzenledim şablonda
< a href=”About.html”>About şeklinde bir bölüm var. Ben bu bölümü
< a  href=””>Hakkımda<   a=""><   a="">

şeklinde değiştirebilirim. Yine burada yapacağınız düzenlemeler size kalmış.
Uyarlayacağımız bir diğer bölüm de yan menü. Benim şablonumda yan menü “Links” şeklinde başlıyor. Ancak ben burada “Kategoriler”imin görünmesini istiyorum.

… etiketleri arasındaki bölüme görünmesini istediğim bölümün adını yazıyorum (”h2″ css kodlarında bir tanımlamadır, sizin düzenlediğiniz şablonda farklı bir tanımlama kullanılmış olabilir). Yapacağım işlem ise şöyle:
Kategoriler
< %Kategorilerim%>< /ul>

Şablonun orijinal halini bozmadan yalnızca …< /ul> etiketleri arasındaki linkleri sildim ve benim kategorilermi göstermeye yarayan kodu ekledim.


--taglar--
blogcu sablonları,blogcu şablonları,nasıl yapılır,blogcu şablon yapımı,blogcu sablon yapımı,
blogcularicin sablonları,blogcularicin sablon yapımı,şablon yapımı resimli anlatım,blogger sablonları,blogger sablon yaoımı,blogger sablonu,tr.gg sablonu,sablon yapmak için program,şablon yapma programı,blogcularıcın,blogcular için,şablon programı indir,şablon programı download,temlate maker,temlatemaker,şablon yapma programı indir,download,blogcu site yapma programı,simli blogcu sablonu indir,taglar:

denge radyo url bilgisi , powertürk url , Blogcu Nasıl Şablon Tasarlanır? , radyo url adresleri , KOMİK , radyo url adresleri , fb gs komik karikatürler , URL adresim yokmu , tv url adresleri , 1 , url adresi , blogcu şablon düzenleme , eurosport mms , atv url adresi , blogcu şablon yapma , power turk url , atv nin url si , komik , gs komik resmi , http tv adresleri urlleri , WALLPAPER URL ADRESLERİ , adıyaman radyu frenkasları , xhamster url adresi , blog sablon yapımı , güncel tv url adresleri , elazıg best fm frekansı , radyo url adresleri radyo ilef , kral fm media player URL , komik res , slow turk url , muğla slow türk radyo frekansı , manavgat radyo frekansları , anti fb komik , komik gs fb görüntüleri , TRT FM URL , slow türk url , radyo moda url adresi , gs fb komik , türkiyedeki ulusal radyoların mms adresleri , joy fm güncel url ' si , yabancı radyo url adresleri , blog için şablon nasıl yapılır? , trt 3 yayın url , fb gs komik , bursakaradenizfm url adresi , radyo url adresleri 93.7 , gs-fb komedi , şablon için kod yapımı , TRT 3 url , TRT 3 kanal url , blogcu tema yapma programı , power türk url , asu tv Link Adresi , radyO frekanslari KODU , rock fm tr url si , telefon için tv url adresleri , blogcu şablon yapımı , TRT radyo 3 url , bodrum 101.1 radyosu , url adresleri , dünyanın en küçük eşek resimleri , powerturk fm url , powerturk fm blog url si , blog şablonu nasıl yapılır , media player' a radyo kanalı tanımlama , blogcu şablon yapımı , che url adresleri , blogcu şablon nasıl yapılır , slowturk stream adress , blog şablonu düzenleme , windows media player metro fm url si , slowturk url si ,mms+url , url adresiyle radyo dinleme apk , srt radyo url adresi , gs fenere resimleri , blog şablon nasıl yapılır , radyo banko url adresi , fb komik , kanal url adresleri , blogcu flash oyun şablonu , burç fm media player adresi , slow türk url adresi , ftp tgrt , fenerbahçe den galatasaraya komik fotolar , slowtürk url .  


--taglar--
 

 

 

 

 

 blogcu sablon yapımı(blogcu sablon duzenleme)